Offshore 225 Erdek GP – 2012

Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası’nda sezonunun yedi ve sekizinci yarışları için Erdek’e giderken heyecanlıydık. Erdek Grand Prix şampiyona takvimine geçtiğimiz sezon katılmıştı ve heyecanlı geçen yarışları dördüncü sırada bitirmiştik. Bu hafta sonu ise daha iyi bir derece alma hedefiyle Erdek’teydik.

Cumartesi günü günlük güneşlik başlayan hava, 14:00’daki starta doğru hafiften bozmaya başlasa rüzgar fazla şiddetlenmedi ve sezonun yedinci yarışı başladı. Pole position’ı ECI Men Cosmetics’in aldığı sıralama turlarında beşinci sırayı alarak yarışa başladık.

Startla birlikte dördüncü sıraya yükseldiğimiz yarışın ikinci turunda start pozisyonumuz olan beşinci sıraya yerleştik ve yarışın büyük bölümünde sıralama değişmedi. Önümüzdeki teknelerin pit stop’a girmesinin ardından üçüncü sırada giderken pit’e girmemizin nedeni yarışa dördüncü sırada dönmekti ancak pit stop’ta motorun durmasından kaynaklanan vakit kaybı yüzünden yedinci sırada dönebildik.

Yarışın devamında Franke ve Mitsubishi Electric teknelerini geçerek beşinci sıraya yükselmeyi başardık. 30 turluk yarış bu şekilde tamamlandı ve Erdek’teki ilk yarışımızı beşinci sırada tamamlamış olduk.

Pazar günü, yenilenmiş pervane ayarlarımızla çok daha hızlı olmayı umuyorduk. Hava bozmaya, hafif poyraz yerini lodosa bırakmaya başlamıştı ve biz hava durumundan memnunduk. Hafiften çırpınmaya başlayan denizde, sıralama turlarını atarken üçüncü iyi zamanı yapmayı başardık.

Fakat yarışın başlamasına yirmi dakika kala patlayan fırtına, sadece yarışımızı değil, tüm Marmara Bölgesi’ni etkiledi. Fırtına o kadar etkiliydi ki ne takım çadırları, ne de stantlar ayakta kalabildi. Uçuşan stantlar, çadır brandaları, kırılan flama gönderleri, yıkılan camekanlar padok alanını savaş alanına çevirmeye başlamıştı.

Hava durulmaya başladığında padok alanında sadece bazı takım çadırlarının enkazları, denizde ise tekneden çok stant ve flama parçaları vardı. Hava tahmin raporlarına göre yağmur gelecek ve yarış dalgalı havada yapılacaktı ama bu kadarı beklenmiyordu.

Beklenen oldu ve Erdek’in ikinci yarışı iptal edildi. Böylece, iki günlük Erdek Grand Prix hafta sonundaki tek yarışımızı beşinci sırada tamamlamış olduk.

Şampiyonanın bundan sonraki ayağı 8 – 9 Eylül 2012 tarihlerinde Mersin’de düzenlenecek.