Ekovitrin Dergisinde “Angel Yachts Türkiye’de Zirveye Oynuyor” Başlıklı Yazısı Yayınlandı


Ekovitrin dergisinde Avrasya Boat Show 2013 furarındaki standımızda Kurucumuz Cengiz Şıklaroğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Angel Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Şıklaroğlu, tercih edilmelerindeki en büyük nedenlerden birinin satış sonrası hizmet olduğunun altını çizdi.

Bahadır Tersanesi, 1863 yılında Trabzon’da kuruluyor. Ağırlıklı olarak balıkçı tekneleri üreten Bahadır Tersanesi, 1864’den 1872’ye kadar Türkiye’nin ilk feribotu olan Suhulet Arabalı Vapuru’nun yapımında taşeron olarak hizmet veriyor. 1989 yılında faaliyetini durduran Bahadır Tersanesi, faaliyette bulunduğu yıllar boyunca yüzlerce tekne üreterek denizcilik sektörünün gelişimine önemli katkılar sağlıyor. Kurucu Ali Bahadır’ın torunun Cengiz Şıklaroğlu, 2005 yılında firmayı yeniden canlandırmak ve Avrupa pazarına açmak amacıyla işin başına geçiyor. Ürünleri, vizyonu ve kimliği yenilenen firma, Angel Yachts adını alarak İstanbul’a taşınıyor. Öncelikle klasik tasarımlı lobster modeller üretmeye başlayan Angel Yachts, bu modellerdeki başarının getirdiği güvenle farklı modelleri de ürün yelpazesine eklemeye başlıyor. Modellerini gerek tasarım gerekse renkler açısından sıradanlaşmış çizgilerin dışında tutan Angel Yachts, tüm modellerinde retro tasarımlar ve renkler kullanıyor. Emsal firmalar gibi butik tekne üretmek yerine, kaliteden ödün vermeden maliyetleri düşürme hedefiyle seri üretimi tercih eden Angel Yachts’ın üretim bandında 7 – 26 metre arasında 9 farklı model bulunuyor.

TÜRKİYE’DE BİRİNCİ, AVRUPA’DA DÖRDÜNCÜ

2012 yılı itibarıyla yıllık üretimi60 adedi geçen Angel Yachts, klasik fiber yat üretiminde kendi sınıfında Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü sırada bulunuyor. “Teknelerimizin hepsi fiberglas. Fiberglas tekerimizin üretim bandımızda 7 metre offshore modelimiz var. Dünya şampiyonası son ayağında teknemizle birinci olduk. 8 metre klasik modelimiz var. Bizim jeepimiz diye adlandırdığımız, 8,60 ebatında fisher modelimiz var. 10,40 ebatında family modelimiz, 15 metre Lobster modelimiz var. 19,60 boyunda “Giant Lobster” dediğimiz en büyük lobster modelimiz var ve 30 metre olarak Cant Shark modelimiz var. 30 metre seri imalat olarak Türkiye’nin bana göre tek mega yatıdır” dedi. Fiberyat üretiminde Türkiye birincisi olduklarını kaydeden Şıklaroğlu, önemli olanın tekne satmak değil satış sonrasın da teknenin arkasında durmak olduğunu söyledi. 2013 senesiyle beraber servis ağı kurduklarını kaydeden Şıklaroğlu, çok adetli tekne sattıklarını ve sonuna kadar teknelerinin arakasında olduklarını belirtti. Standart işlerinin haricinde özel üretim de gerçekleştirdiklerini keydeden Şıklaroğlu, İsrailli bir müşterilerine 6 cam bir tekne yaptıklarını da söyledi. Şu an Angel Grup olarak çalışmalarını yürüttüklerini, yaklaşık iki ay sonra holding olacaklarını kaydeden Şıklaroğlu, tekne kiralama işinde de A’dan Z’ye hizmet sunduklarını sözlerine ekledi.

ekovitrin-kapak
ekovitrin-01