Firma Profili


Bahadır Tersanesi, 1863 yılında Trabzon’da kuruldu. Ağırlıklı olarak balıkçı tekneleri üreten Bahadır Tersanesi, 1864’den 1872’ye kadar Türkiye’nin ilk feribotu olan Suhulet Arabalı Vapuru’nun yapımında taşeron olarak hizmet verdi.

1989 yılında faaliyetini durduran Bahadır Tersanesi, faaliyette bulunduğu yıllar boyunca yüzlerce tekne üreterek denizcilik sektörünün gelişimine önemli katkılar sağladı.

Kurucu Ali Bahadır’ın torunu Angel Cengiz Şıklaroğlu, 2005 yılında firmayı yeniden canlandırmak ve Avrupa pazarına açmak amacıyla işin başına geçti. Ürünleri, vizyonu ve kimliği yenilenen firma, Angel Yachts adını alarak İstanbul’a taşındı.

Öncelikle klasik tasarımlı lobster modeller üretmeye başlayan Angel Yachts, bu modellerdeki başarının getirdiği güvenle farklı modelleri de ürün yelpazesine eklemeye başladı.

Modellerini gerek tasarım gerekse renkler açısından sıradanlaşmış çizgilerin dışında tutan Angel Yachts, tüm modellerinde retro tasarımlar ve farklı renkler kullanıyor.

Emsal firmalar gibi butik tekne üretmek yerine, kaliteden ödün vermeden maliyetleri düşürme hedefiyle seri üretimi tercih eden Angel Yachts’ın üretim bandında 7 – 26 metre arasında 9 farklı model bulunuyor.

2012 yılı itibariyle yıllık üretimi 60 adedi geçen Angel Yachts, klasik fiber yat üretiminde kendi sınıfında Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü sırada bulunuyor.