Auto Vision “Angel Lobster 15” İncelemesi

01.09.2012 tarihli Auto Vision dergisinde Angel Lobster 15 incelemesi yayınlandı.

Angel Lobster  15, isminden de anlaşılacağı üzere 1,5 metrelik boyuyla. Angel Yachts’ın en büyük modeli. Tam boyu 14,00 m. olan teknenin genişliği ise 4,65 m. Küçük modellerinde her santimetrekareyi değerlendiren Angel Yachts, bu modelinde de geleneksel tasarım çizgilerinden şaşmamış. Platformdan tekneye girdiğimizde geniş bir havuzlukla karşılaşıyoruz. 10 kişilik oturma grubu, iki adet rejisör sandalye ve bir yemek masasının bulunduğu havuzlukta, hem zemin hem de aksesuarlar iroko ağırlıklı olarak üretilmiş. Havuzluğa adım atar atmaz karşımıza çıkan ahşap işçiliğinin kalitesi, konforlu bir yat vaadinde bulunuyor.

Teknenin burnuna ilerlediğimizde, beş kişinin rahatlıkla güneşlenebileceği geniş bir alan çıkıyor karşımıza. Kamaraların üzerine gelen bölgelerdeki kaymaz kaplamaları iroko zeminler sarmalıyor ve sıcacık insanın içini ısıtan bir güneşlenme alanı sunuyor. Gerek vardavelanın gerekse hatch kapaklarının kromajları. Konforla birlikte görsel zevki de zirveye çıkarıyor. Havuzluğa geri dönüp tekneye girdiğimizde ise. Önce sağ taraftaki L tipi oturma grubu ve önündeki yemek masasıyla karşılaşıyoruz. Onların devamında ise oldukça şık tasarlanmış ahşap işçiliğiyle göz dolduran kokpit bulunuyor.

Kokpit; teknenin tüm detaylarının tek noktadan yönetmeyi sağlarken, JVC marka CD-DVD oynatıcıyla 20w LCD ekranla ve teknenin çeşitli noktalarındaki marine hoparlörlerin kontrolüyle Lobster 15’i yüzen bir eğlence merkezi haline getiriyor. Kokpitin sol tarafındaki mutfak alanında  160 litrelik buzdolabı, buz makinesi, mutfak tezgahı, dolaplar ve raflar bulunuyor. Tüm bu alanlarda küpeştelerin, zeminin ve diğer kaplamaların kusursuz bir iroko işçiliğiyle hazırlandığını hatırlatmak gerek.

Anğel Lobster  15’in kamaralarına mutfak ve kokpit arasındaki merdivenlerden iniyoruz. Sol tarafta iki kişilik yatak, duş ve tuvalet içeren misafir kabinini geçtikten sonra, başaltındaki çift kişilik yataklı birinci sınıf tuvalet ve duşlu misafir kabinine giriyoruz.

Alt kattaki kamaralar, geniş lomboz ve aynaların kullanımıyla oldukça ferah ve aydınlık görünüyorlar. Bunalmadan, keyifle yolculuk yapılabiliyor.

ı2 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan Angel Lobster 15’in içinde, iki  çift rahatlıkla yolculuk edebilirken geniş kullanım alanları sayesinde  iki çiftte çok daha fazla misafir geceleyebiliyor.

 

Bu keyif dolu teknenin sudaki ilerleyişini merak edince, Yanmar, Perkins ve Cummins motor seçenekleriyle karşılaşıyoruz. Angel Lobster 15, diğer Angel Yachts modelleri gibi Bronz, Gümüş ve Altın paket seçenekleriyle müşterilerin beğenisine sunuluyor. Bronz ve Gümüş paketler iki adet 440 HP dizel Yanmar veya iki adet 225 hp dizel Perkins seçeneklerini sunarken, Altın pakette iki adet

440 HP dizel Yanmar veya iki adet 500 HP dizel Cummins seçenekleri bulunuyor. Bu makineleri çalıştırmak için gereken yakıt, teknenin dengesi açısından 500 litrelik iki farklı yakıt deposundan geliyor. Angel Lobster ı5, bu makine seçenekleriyle Bronz ve Gümüş paketlerde 18 milin üzerinde azami süratle çıkıp 14 mil seyir hızına ulaşırken, Altın pakette bu oranlar 25+ mil azami sürat ve 20 mil seyir hızı olarak değişiyor. İki duş ve tuvaletin, bir de mutfağın kirli suların 200 litrelik atık su deposunda bir birikirken, temiz su ihtiyacı ise 400 litrelik depodan karşılanıyor. Angel Lobster 15’in depoları, boş ağırlığı 18.000 kg. olan bir tekne için gayet uygun seçimlerden oluşuyor. Angel Yachts’ın geçmişten gelen tecrübeyi günümüz teknolojisiyle buluşturup ortaya çıkardığı Angel Lobster 15 işçiliği kullanılışı ve fiyatıyla ideal bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Fiberglas teknelerdeki alışılmış beyaz renklerin aksine, Angel Lobster 15, diğer tüm  Anğel Yachts modelleri gibi kalıptan jelkot rengiyle çıktığında, sayısız renk seçeneği sunabiliyor ve renk seçimleri fiyata yansımıyor.

Otomobil firmalarının bile istediğiniz rengi ekstra fiyatlandırdığı bir devirde, tam olarak istediğiniz renkte bir tekne sahibi olmak, gerçekten ilgi çekici bir özellik.

Angel Yachts’ın fiyatlarının uygunluğu ise, firmanın neredeyse tüm ham maddeleri kendisinin ithal etmesinden kaynaklanıyor. Ahşaptan elyafa kadar birçok ham maddeyi kendisi ithal eden veya bayiler yerine direkt olarak ithalatçı firmalarla çalışan Angel Yachts, geniş ham madde stokları sayesinde tüm modellerini sınıfındaki en uygun fiyatlardan teslim edebiliyor.