Cengiz Şıklaroğlu – Deniz Dünyası Röportajı ve Modellerimizin İncelemeleri

“Deniz Dünyası”nda Yönetim Kurulu Başkanımız A. Cengiz Şıklaroğlu’nun Röportajı ve Premium Modellerimizin İncelemeleri Yer Aldı

DENİZİN EN HIZLI EN GENÇ İŞADAMI Angel Cengiz Şıklaroğlu

SORU: Angel Yahts hakkında genel bilgi verebilir misiniz?

Angel Yachts, kuruluşu çok eskilere dayanan, fakat 2005 yılında markalaşmaya karar veren bir firma. 2010 yılından beri satış rakamları açısından kendi sınıfımızda Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü sıradayız.

SORU: Kaç modeliniz var?

7 – 30 metre arasında değişen 10 modelimiz bulunuyor. Her kullanım amacı için farklı boy ve özelliklerde modelimiz mevcut.

SORU: Ürettiğiniz modeller hakkında bilgi verebilir misiniz?

Diğer üreticilerden en büyük farkımız, tüm modellerimizin bant üretim olması. Seri üretimle, kalıptan jelkot rengiyle çıkan tekneler üretiyoruz ve bu sistem müşterilerimizin kullanım maliyetlerini minimumda tutmalarını sağlıyor.

SORU: Ürettiğiniz modellerin fiyatları ne seviyelerde?

Bir klasik spor tekne modeli olan Angel Classic 8.20 metrelik bir spor tekne ve fiyatı 59.000 Euro. Diğer spor modellerimiz olan Angel Supersport ise 9.90 metre boyunda ve fiyatı 75.000 Euro.

Kamaralı modellerimizin en küçüğü olan 8.60 metrelik Angel Fisher’ı balık hobisini yat keyfiyle buluşturmak için tasarladı ve fiyatı 39.000 – 65.000 Euro arasında değişiyor.

En çok satan modelimiz olan Angel Baby, 9.20 metrelik modern bir trawler tarzında. Fiyatları ise 89.000 – 109.000 Euro arasında değişiyor.

Angel New Family, spor kullanımı lobster kültüyle birleştiren bir model oldu. 10.40 metrelik Family’nin fiyatı 99.000 – 119.000 Euro arasında değiliyor.

Angel Catamaran, 12 metrelik bir katamaran modeli. Tam boyu 11.58 metre olan Catamaran’ın fiyatı 189.000 – 209.000 Euro arasında değişiyor.

Angel Lobster 15, lobster tekne kültürünü tüm detaylarıyla günümüze taşıyan başarılı bir model. 14.90 metrelik Lobster 15’in fiyatı 209.000 – 3009.000 Euro arasında değişiyor.

18.60 metrelik Angel Giant Lobster 62, flybridge sahibi ilk modelimiz. Geniş bir lobster modeli olan Giant Lobster 62’nin fiyatı 590.000 – 790.000 Euro arasında değişiyor. En büyük modelimiz ise 30 metre boyundaki Angel Giant Shark 100. Türkiye’de seri üretimle çıkan en büyk yat olan Shark 100’ün fiyatı 1.950.000 – 5.200.000 Euro arasında değişiyor.

SORU: Tekneleriniz sadece seri üretim mi? Özel üretim yapıyor musunuz?

Normalde sadece seri üretim çalışıyoruz. Ancak belli adetler söz konusu olduğunda özel üretim de yapıyoruz. Net bir minumum rakam olmadığı takdirde bant sistemimizdeki çalışmalar aksayabiliyor.

SORU: Modellerin tasarımı kimin tarafından yapılıyor?

Tüm modellerimizin tasarımlarını, mimarlık ve mühendislik işlemlerini kendi bünyemizde yapıyoruz.

SORU: Tekne üretimi dışında sunduğunuz ürün ve hizmetler nelerdir?

Tekne onarımı ve bakım hizmetlerimiz bulunuyor. Müşterilerimiz için dönemsel paketlerimiz mevcut. 12 ve 24 aylık hizmet paketlerimiz var ve müşterilerimiz bu paketlere göre hizmet alarak teknelerinin kullanım maliyetlerini de düşürmüş oluyorlar.

SORU: Üretim tesisiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Üretim tesisimiz İstanbul Tepeören’de, İstanbul Park F1 pistinin yanındayız. Kalıp dökümünden mobilyaya, kromajdan döşemeye kadar tüm imalatlarımız 200 personelimizle 5.000 m2 kapalı alana sahip olan fabrikamızda gerçekleşiyor. Fabrikamızın bahçesinde de müşterilerimiz için tekne kışlama ve bakım alanlarımız bulunuyor.

SORU: Satış ağınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bizim sektörümüzde distribütörlük ve bayilik pek sağlıklı sonuçlar vermiyor. O nedenle satışlarımızı kendi bünyemizdeki yurtiçi ve yurtdışı departmanlarımızdan yapmayı tercih ediyoruz. Tekne satışına yönelik hizmet veren birçok yabancı internet sitesinde ilanlarımız mevcut, bu ilanlardan dönüş yapan müşterilerle de kendimiz ilgileniyoruz. Fakat satış sonrası destek açısından ihtiyaç olduğu için Miami, Dublin ve Kiev’de merkeze bağlı satış ve destek ofislerimiz bulunuyor.

SORU: 2012 yılı Angel Yachts açısından nasıl geçti? 2012 yılındaki üretim ve satışınız hakkında bilgi verebilir misiniz? 2013 yılından beklentileriniz neler?

2012 yılını hedefimizi aşan satışlarla kapattık. Şubat 2012’deki Boat Show fuarında Agel Fisher modelimizin lansmanını yapmıştık. 2012 yılı da Angel Fisher ve Angel Baby yılı oldu. En çok bu iki modelimizi sattık. 2013 yılına ise Angel Giant Lobster ve 62 ve Angel Giant Shark 100 modelimizi tanıtarak girdik. Hedefimiz 2013 yaz sonunda ilk Angel Giant Lobster 62’yi suya indirmek.

SORU: Genel olarak Türkiye’deki yat ve tekne üretim sektörü hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz?

Türkiye’de yat sektörü olması gereken noktanın çok altında. Dünyanın en güçlü donanmaları Osmanlı ve Ceneviz’e aitti. Cenevizlilerden kalan know-how tecrübesini çok iyi kullanan İtalya, bugün dünya tekne sektörünün lideri konumunda ama Osmanlı’nın devamı olan Türkiye bırakın ilerlemeyi, geri gitti. Bu acıklı durumda hem devletin, hem tekne üreticilerinin hem de halkın hatası var. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede, yüzme bilmeyen hayatında tekneye binmemiş milyonlarca insan yaşar oldu.

Hükümet, medyayı kullanarak halkı çok iyi yönlendiriyor. Eğer denizciliğin gelişmesi isteniyorsa tekne lüks olmaktan çıkmalı. Tüketicilerin vergileri, kullanım maliyetleri düşürülmeli. Tekne üreticilerine destek olunmalı. Türkiye mevcut iş gücü ve potansiyeli açısından yat sektöründe dünya lideri olabilecek durumda. Otomotivde hiçbir şansı değerlendiremedim, tekne işinde değerlendirmeliyiz.

Model Adı: ANGEL FİSHER PREMİUM

Maceracı ruhlar için tasarlanan trawler modelimiz; Angel Fisher. İlk bakışta minimalist gibi görünen Angel Fisher, 8.60 metrelik boyuna sığdırdığı çift kişilik baş kamarası, kapitone deri duvar döşemesi, LED aydınlatma, baş ayna ve gizli derin çekmeceli yatağı ile konfor ve şıklığı bir arada sunuyor. Ekstra tek kişilik yatak ile misafirler ağırlanabilmektedir. Mutfak, televizyon – DVD, marine ses sistemi, duş ve tuvaleti, havuzluktaki 7 kişilik oturma ile geniş bir yatın konforunu yaşatıyor. Salonda ince ahşap işçiliğinin, şık ve detaylı kromajların sağladığı şıklık, bir asilzade edasıyla balık avlamayı vaat ediyor.

Tam Uzunluk: 8.60 m
Uzunluk: 7.60 m
Genişlik: 2.95 m
Su Kesim Yüksekliği: 0.45 m
Ağırlık: 3.500 kg
Temiz Su Kapasitesi: 100 lt
Kirli Su Kapasitesi: 100 lt
Yakıt kapasitesi: 2*200 lt
Motorlar: 90 hp Suziki
Max. Hız: 10 mil
Seyir Hızı: 6 mil
Fiyat: 39.000 euro’dan başlayan fiyatlarla

Model Adı: ANGEL FAMİLY PREMİUM

Angel New Family, küçük boyutlu lobster modellerine ilgi duyanlar tasarlandı. Bir lobster’ın karakterlerine sahip olan Agel New Family, çift kişilik yataklı kamarası; deri kapitone duvar döşemesi, LED aplik, LED aydınlatması, baş aynası ve yatak altı gizli derin çekmecelerine sahip olarak kullanışlı ve şık kabin sunuyor. Salonda Amerikan mutfak, televizyon – DVD, marine ses sistemi bulunmaktadır. Kullanışlı duş ve tuvaletiyle aile seyahatleri için ideal bir lobster modelidir. Havuzluğundaki sekiz kişilik oturma kapasitesi ve portatif masası ile kalabalık arkadaş gruplarına keyifle geçirilecek zamanlar vaat ediyor.

Tam Uzunluk: 10.40 m
Uzunluk: 9.60 m
Genişlik: 3.15 m
Su Kesim Yüksekliği: 0.55 m
Ağırlık: 6.900 kg
Temiz Su Kapasitesi: 200 lt
Kirli Su Kapasitesi: 100 lt
Yakıt Kapasitesi: 2*200 lt
Motorar: 240 hp Yanmar Diesel
Max. Hız: 18 mil
Seyir Hızı: 12 mil
Fiyat: 99.000 euro’dan başlayan fiyatlarla.

dd-kapak01

dd-01 dd-02 dd-03 dd-04 dd-iç-01